Zespół Szkół Prywatnych nr 1 w Sosnowcu

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Aktualności

zerówki i klasy drugiej b do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie

27 września zaraz po śniadaniu dzieci wyjechały na wycieczkę do Śląskiego ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Celem wizyty w lesie, była bezpośrednia obserwacja piękna jesiennej przyrody, uwrażliwianie na piękno jesiennego krajobrazu.

Na miejscu na dzieci czekali pracownicy Ogrodu Botanicznego. Każda grupa wraz ze swoimi paniami poszła na spacer po lesie. Pracownicy pokazali dzieciom, czym różnią się poszczególne gatunki drzew, a także jak odróżnić drzewo liściaste od iglastego. Opowiadali o przygotowaniach zwierząt do zimy, dzieci zobaczyły jak wyglądają rośliny zaatakowane przez szkodniki.

Wycieczka taka - to obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla dzieci. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic: np. poznały czyścicieli lasu (mrówki, żuka gnojowego).Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste,  krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby”.

Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Wycieczka do lasu wzbogaciła wiedzę przedszkolaków oraz miała walory zdrowotne.

Wycieczka do Pszczyny klas I

14 września my - Pierwszaki pojechaliśmy na wycieczkę integracyjną do  Warowni Pszczyńskich Rycerzy do Pszczyny. Najpierw słuchaliśmy ciekawostek o życiu rycerza, oglądaliśmy i przymierzaliśmy elementy jego zbroi, a nawet trzymaliśmy rycerski miecz.

W sali rycerskiej dowiedzieliśmy się jak ubierali się średniowieczni jegomoście i damy. Mogliśmy  także przymierzyć ich stroje.

Następnie w sali mieszczan  robiliśmy swój własny chlebek, który później trafił do gorącego szabaśnika.

Po obiadku - pysznej pizzy, bawiliśmy się na tamtejszym placu zabaw.

Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i wróciliśmy w doskonałych humorach do szkoły.


Wycieczka do Muzeum Chleba w Radzionkowie

13 września we wtorek  klasy trzecie udały się na wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie.Pan Piotr Mankiewcz, właściciel muzeum oprowadził nas po niezwykle ciekawych miejscach.Mogliśmy zobaczyć wiele interesujących już samą budową urządzeń, maszyn,naczyń, które były wykorzystywane w dawnych czasach do wypieku chleba.Zobaczyliśmy również jak dawniej wyglądało pomieszczenie kuchenne, pokoje.Mieliśmy przyjemność obejrzeć prelekcję filmu,,Chleb", gdzie była przedstawiona historia chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane oraz proces produkcji chleba.Braliśmy udział w warsztatach z ciastem. Wszyscy mogliśmy samodzielnie formować plecionki z ciasta, które były później wypiekane i z wielkim smakiem przez nas zjedzone.Największe jednak na nas wrażenie zrobiła prelekcja Pana Piotra Mankiewicza na temat szacunku do chleba. Pan Piotr opowiadał wiele bardzo ciekawych często wzruszających historii ze swojego dzieciństwa. Wycieczka bardzo nam się podobała.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Wsparcie na starcie

Już w lipcu w Sosnowcu startuje program „Wsparcie na starcie”. Rodzice dzieci rozpoczynających po wakacjach po raz pierwszy naukę w klasie pierwszej otrzymają 500 złotych wyprawki na zakup dla swojej pociechy artykułów i przyborów szkolnych oraz odzieży. Dla przyszłych pierwszoklasistów, którzy we wrześniu zainaugurują szkolną edukację miasto przygotowało także pakiety bezpłatnych badań.

 

- Świadczenie jest udzielane w formie refundacji wydatków poniesionych przez rodzica dziecka na zakup wszelakich artykułów i przyborów szkolnych, ale także odzieży i obuwia. Od 1 lipca rodzice będą mogli dokonywać zakupów. Ustalenie wysokości refundacji wydatków odbywać się będzie na podstawie przedstawionych przez rodzica imiennych (z oznaczeniem imienia i nazwiska rodzica) faktur lub rachunków. Oczywiście suma tych wydatków nie może przekroczyć 500 zł - tłumaczy pełnomocnik prezydenta ds. edukacji, Zbigniew Byszewski.

Finansowe wsparcie dostaną rodziny pierwszoklasistów, niezależnie od tego, czy do pierwszej klasy pójdzie dziecko sześcioletnie czy siedmioletnie. Nie obejmie ono jedynie tych dzieci, które po raz drugi rozpoczną naukę w klasie pierwszej.

Aby otrzymać „wsparcie na starcie” należy w dniach 1-30 września 2016 złożyć w sekretariacie szkoły, w której dziecko realizuje obowiązek szkolny wniosek o przyznanie jednorazowego świadczenia pieniężnego wraz z zestawieniem zbiorczym imiennych faktur lub rachunków z ich opisem. Do połowy października potrwa weryfikacja złożonych dokumentów, tak aby do końca miesiąca pieniądze mogły trafić do rodziców uczniów. - Każdy rodzic będzie miał wybór czy środki te chce otrzymać do ręki czy też na konto. Przyjęliśmy taką formę pomocy gdyż uznaliśmy, że każdy rodzic najlepiej będzie wiedział co jest potrzebne jego dziecku na szkolnym starcie - podkreśla prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Dla przyszłych pierwszoklasistów, którzy we wrześniu zainaugurują szkolną edukację miasto przygotowało także pakiety bezpłatnych badań w kierunku wykrywania otyłości oraz wad postawy i walki z próchnicą.

Problemy nadwagi i otyłości oraz wad postawy znajdują się na liście priorytetów zdrowotnych. W ramach etapu przesiewowego przeprowadzone zostaną: badania fizykalne z pogłębionym wywiadem w kierunku obciążenia ryzykiem chorób metabolicznych, test wydolności fizycznej i pomiar ciśnienia tętniczego. - Wszystkie dzieci zakwalifikowane do kolejnego etapu programu zostaną skierowane na badania krwi w niezbędnym zakresie, tak by ocenić możliwe choroby, przyczyny i skutki otyłości - mówi Anna Jedynak, zastępca prezydenta miasta.

Uchwała Rady Miejskiej - kliknij TUTAJ aby pobrać

Zielona Szkoła 2016

Zielona Szkoła 2016

 

W okresie 29.05-11.06.2016r. uczniowie naszej szkoły odbyli śródroczny wyjazd nad morze do malowniczej miejscowości Świnoujście. W tym czasie zrealizowany został program profilaktyki zdrowotnej i edukacji ekologicznej.

 

Wyjazd był dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Urząd Miasta Sosnowiec.

Strona 19 z 59

Gazetka Szkolna

STATYSTYKI

Użytkowników : 41
Artykułów : 385
Odsłon : 1601489
You are here: