Zespół Szkół Prywatnych nr 1 w Sosnowcu

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Aktualności

KOPALNIA ZABRZE

21 listopada klasy trzecie pojechały na niezwykle interesującą wycieczkę do Zabrza. W mieście tym odwiedziliśmy Kopalnię Zabrze oraz szyb Luiza.

Część podziemna prezentuje oblicze górnictwa z lat 70-tych XX wieku. Trasa wypełniona jest zarówno multimediami, jak i działającymi maszynami górniczymi. Największa z nich to kolos o nazwie KBW-3RDU - waży 28 ton i może urabiać węgiel z wydajnością do 10 ton na minutę! Duże wrażenie  zrobiły na nas  wprawiane w ruch dwa organy urabiające, uzbrojone w zestawy noży zdolnych przeciąć nawet najtwardszą skałę.Kopalnie wydobywają węgiel na wielką skalę i to właśnie można odczuć przemierzając podziemia „Królowej Luizy”. Dwie udostępnione dla turystów ściany wydobywcze – strugowa i kombajnowa - rozciągają się na długości ponad 80 metrów i w całości zabezpieczone są hydraulicznymi sekcjami ścianowymi. Potężne siłowniki służą na tym odcinku jako wsparcie dla rąk.

Po kopalni oprowadzał nas przewodnik, który z niezwykłą pasją opowiadał nam o wszystkim. Mogliśmy poczuć trud ciężkiej, górniczej pracy, ponieważ za pomocą kilofa próbowaliśmy skuć węgiel ze ściany- łatwo nie było. Wycieczka uświadomiła nam jak niesamowicie ciężka, bardzo trudna  i niebezpieczna jest praca górników.
Wszystkim bardzo polecamy  to  wyjątkowe miejsce.

Wycieczka do ogródka meteorologicznego

W listopadzie drugoklasiści wybrali się do ogródka mete...meteorololo...o nie...trudne słowo - METEOROLOGICZNEGO! Uff, udało się! Dowiedzieli się, co oznacza ten skomplikowany wyraz i za pomocą jakich przyrządów bada się pogodę. Wrócili jako specjaliści ds.udanej pogody, zwłaszcza - pogody ducha.

Kot w butach

Teatr to miejsce w którym my, drugoklasiści, czujemy się jak u siebie. Wszak jesteśmy tu stałymi bywalcami. Ostatnio wybraliśmy się na spektakl "Kot w butach". Tą znaną nam bajkę odkryliśmy na nowo w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Wycieczka do ogrodu botanicznego

W dniu 27 wrześnie wybraliśmy się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Zajęcia z mikroskopem obudziły w nas prawdziwą pasję do nauk biologicznych. Kto wie, może zostaniemy kiedyś szalonymi naukowcami? Po odkryciu świata w skali mikro ujawniliśmy swe talenty plastyczne, dodając kolorów ceramicznym kwiatom jesieni. Potem wybraliśmy się na spacer do lasu, gdzie z czujnością godną pdawdziwych tropicieli wypatrywaliśmy mieszkańców lasu...

Rajd po Pogorii

W dniu 12 września dzielni drugoklasiści postanowili udowodnić sobie i całemu światu, że są niepokonani. Wybrali sie na szalony "Rajd po Pogorii", pokonując 10,51 kmw 4 godziny, 4 minuty i...22 sekundy. Po takim wyczynie lody smakowały wybornie! Brawo My!

Strona 16 z 59

Gazetka Szkolna

STATYSTYKI

Użytkowników : 41
Artykułów : 385
Odsłon : 1601485
You are here: