beskid

Wycieczka w Beskid Śląski
W sobotę 13 października kilkunastu uczniów klas VII i VIII wzięło udział w wycieczce górskiej na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Trasa była długa (ok. 20 km), więc ulżyliśmy sobie nieco wjeżdżając z Jaworzyny (948 m n.p.m.) na Skrzyczne wyciągiem krzesełkowym. Dzięki wspaniałej pogodzie mogliśmy podziwiać piękną górską jesień. Pod koniec niektórzy śpiewali co prawda "nie czuję nóg", ale każdy zaliczył ten wyjazd do bardzo udanych.
Zdjęcia: Weronika Mojszczak, Tomasz Papciak

Wycieczka do Warszawy

11 października wczesnym rankiem wyruszyliśmy w kierunku naszej stolicy- Warszawy, by spędzić tam dwa fantastyczne dni. Najpierw zwiedzaliśmy Łazienki, spacerowaliśmy ich ścieżkami zachwycając się urokiem jesiennych drzew i … wiewiórkami. Później oglądaliśmy Zamek Królewski z Kolumną Zygmunta, Stare Miasto, pomnik Małego Powstańca, Katedrę św. Jana, Barbakan. Przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem, byliśmy pod Pałacem Prezydenckim, a przy Grobie Nieznanego Żołnierza oglądaliśmy zmianę warty. Na zakończenie dnia wjechaliśmy na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki by z tarasu widokowego podziwiać piękno Warszawy. Drugiego dnia zwiedziliśmy Stadion Narodowy, a później bawiliśmy się równocześnie ucząc w Centrum Nauki Kopernik. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nauka wcale nie musi być nudna Te dwa dni minęły niepostrzeżenie, ale z pewnością zapadną nam w pamięci na długie lata.

w bibliotece

Warsztaty w bibliotece

1 października klasa III a uczestniczyła w warsztatach w naszej zaprzyjaźnionej bibliotece pt. „Mirabelka- kiełkująca historia”. Podczas warsztatów przenieśliśmy się  do czasów wojennych by poznać losy drzewa mirabelki a zarazem tytułowej bohaterki książki Cezarego Harasimowicza. Mirabelka, która jest narratorem tej opowieści, rosła naprawdę. Przetrwała wojnę, getto, Zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Ścięto ją podczas budowy apartamentowca... Na szczęście pestki mirabelki zawędrowały z dawnym mieszkańcem Nalewek aż do Waszyngtonu, skąd mają szansę powrócić do Warszawy. Zachęcamy do przeczytania tej opowieści nie tylko dzieci ale również dorosłych.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

10 października klasy trzecie wybrały się na koncert do Narodowej Orkiestry Symfonicznej  Polskiego Radia. Był to pierwszy koncert z dużego cyklu pt. „Muzyczne podróże w czasie i przestrzeni”. Tym razem mieliśmy okazję zobaczyć i posłuchać trio akordeonowego w połączeniu z perkusją. Wraz z muzykami podróżowaliśmy po różnych krajach. Niektórzy z nas mieli też okazję spróbować gry na akordeonie.  To bardzo wymagający i trudny instrument, ale tworzący niepowtarzalne dźwięki. Wszystkim nam bardzo podobał się ten koncert i już nie możemy doczekać się kolejnego

Wycieczka do Radzionkowa

W poniedziałek 10 września 2018 roku byliśmy na wycieczce w Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. Najpierw oglądaliśmy film o szacunku do chleba i jego wypiekaniu, a potem robiliśmy warkoczyki z ciasta chlebowego. Pani przewodnik opowiadała nam o różnych przedmiotach, które można zobaczyć w muzeum. Były tam żelazka, golarki, suszarka, kubki, foremki i inne pomocne zabytkowe rzeczy. Po opowieściach znaleźliśmy się w dawnej sali lekcyjnej, a pani przewodnik zamieniła się w dawnego nauczyciela. Pokazywała nam mundurki szkolne i tornistry, pisaliśmy rysikami po tabliczkach. Później odebraliśmy nasze upieczone warkocze i zjedliśmy je ze smakiem. Wycieczka zakończyła się zabawą na placu zabaw. Uczniowie klas trzecich